Від давніх часів до сьогодення.

Хотінь – одне з найдавніших поселень не тільки в Сумському районі, а й в Україні, селище центр селищної ради, до складу якого входить село Писарівка. Розташоване в 20-ти кілометрах від районного та обласного центру. Відоме в письмових документах з кінця ХIV ст. Із покоління в покоління передаються цікаві легенди про походження назви селища. Одна з них говорить про те, що поселення названо на честь його засновника Хотимара, інша свідчить про те, що люди почали селитися навколо криниці Хочунь, то ж і населений пункт  назвали подібно до життєдайного джерела.

Історична знахідка – скіфський ніж – дає змогу підтверджувати, що землі, на яких розташоване селище, були заселені ще з доісторичних часів.

З другої половини XVII століття розпочинається новий період історії селища. Полковник Сумського Слобідського полку Герасим Кондратьєв передав Хотінь своєму синові Андрію Кондратьєву у 1689 році. Переселенці з Придніпрянщини і Задніпров’я облюбували хотинські місця і зосталися на довгі роки.

Один із бакових флігелів Хотінського палацу, у с.Хотінь, Сумського р-н.

На межі XVIII – XIX століть в Хотіні було побудовано розкішний архітектурний ансамбль за проектом російського зодчого італійського походження Джакомо Кварнегі. Будівничим маєтком був Комбурлей М. І.

В головному палаці нараховувалось 87 парадних кімнат, які своїм оздобленням були схожими одна на одну. Бокові флігелі збереглися до нашого часу. Головна споруда маєтку згоріла в 1918 році.

Хотінська природа притягувала до себе багатьох діячів культури: тут неодноразово побував засновник Хакрівського університету В.М, Каразін, письменник В.І. Туманських та Ф.М. Глінка, декабрист С.Г. Волконський, історик Бутурлін, поет Д.В. Давидов.

1869 році відвідував Хотінь російський художник Ф.О. Васильєв, який зробив декілька замальовок, що лягли в основу його картини «Мокрий луг». В 1871 році Хотінський маєток відвідав художник І.М. Крамський, що знайшов в Хотіні пейзажі для майбутньої картини «Майська ніч»

Хотінь, панорама озера.